Czworo obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej zostało zatrzymanych w Świecku tuż przed granicą. Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wyjazdu z Polski, po złożeniu wniosków o udzielenie im ochrony międzynarodowej powinni w Polsce oczekiwać na rozstrzygnięcie sprawy. Informację o cudzoziemcach zmierzających prawdopodobnie w kierunku granicy przekazał do placówki w Świecku funkcjonariusz Straży Granicznej, który zauważył Czeczenów przed jednym ze sklepów w Krośnie Odrzańskim. Chociaż funkcjonariusz nie pełnił wówczas służby, to jego doświadczenie, analiza zaobserwowanej sytuacji i szybka reakcja udaremniły nielegalne przekroczenie granicy. Zatrzymany został również Polak, kierowca samochodu, którym podróżowali cudzoziemcy. Obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej odpowiedzą na próbę przekroczenia granicy wbrew przepisom, a obywatel Polski za udzielanie im pomocy.
Nielegalnie granicę przekroczyło dwoje Rosjan, których w Olszynie zatrzymali strażnicy graniczni z Tuplic oraz Ukrainiec zatrzymany w Kudowie Zdroju przez strażników z Kłodzka. Obywatel Ukrainy nie posiadał dokumentu wymaganego do wjazdu do Polski; pozostaje w dyspozycji SG do czasu przekazania stronie czeskiej. Obywatele Rosji również nie posiadali dokumentów do przekroczenia granicy; potwierdzono jednak, że posiadają prawo pobytu na terytorium Niemiec. Zostali ukarani mandatami i pouczeni o konieczności powrotu do państwa, w którym ich pobyt jest legalny.
Prawa do legalnego pobytu w Polsce nie posiadało pięcioro obywateli Ukrainy, których w Jędrzychowicach zatrzymał polsko – niemiecki patrol. Funkcjonariusze SG ze Zgorzelca wydali decyzję administracyjną o zobowiązaniu cudzoziemca do opuszczenia Polski w terminie 20 dni jednej osobie; w stosunku do czterech pozostałych czynności są prowadzone.
W terminie 15 dni musi opuścić Polskę obywatel Ukrainy zatrzymany niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Cudzoziemiec posiadał wizę pracowniczą, jednak po przyjeździe do Polski nie skontaktował się z zapraszającym go pracodawcą i nie podjął żadnego zatrudnienia. Decyzję zobowiązującą do opuszczenia Polski w ciągu 15 dni otrzymała również obywatelka Ukrainy, która nielegalnie pracowała w pralni w jednej z miejscowości powiatu średzkiego. Cudzoziemkę zatrzymali funkcjonariusze z PSG w Legnicy. 8 marca funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG ujawnili także czterech cudzoziemców, którzy pieszo przekroczyli granicę nie posiadając do tego uprawnień. Obywatel Rosji narodowości czeczeńskiej i dwóch obywateli Syrii zostali wylegitymowani w Gubinie przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Zielonej Górze – Babimoście, a obywatela Kamerunu wylegitymowali w Słubicach strażnicy graniczni ze Świecka. Wszyscy cudzoziemcy zostali pouczeni, że nie mogą przebywać w Polsce i muszą niezwłocznie udać się na terytorium Niemiec. Za popełnione wykroczenie funkcjonariusze ukarali cudzoziemców mandatami.
mjr SG Irena Skuliniec Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej www.nadodrzanski.strazgraniczna.pl